Jdi na obsah Jdi na menu
 


John Steinbeck - Na východ od ráje

13. 9. 2009
Obsah: Samuel Hamilton pocházel ze severního Irska, odkud se ale jako velmi mladý i se svou ženou odstěhoval do Salinského údolí. Postupem času se jim narodilo devět dětí, z nichž se jedno – Olive později stala matkou Johna Steinbecka.

V jiném státě Ameriky, Connecticutu se narodil Adam Trask. Společně s nevlastním bratrem Charlesem je vychovával otec Cyrus a Charlesova matka. Otec Adama poslal na vojnu, kde bojoval proti indiánům. On se zatím odstěhoval do Washingtonu, kde získal velmi vlivné místo. Dokázal přijít k majetku, který po své smrti rozdělil svým synům.

Zde se do příběhu vkládá další díl – Cathy Ames, žena, kterou sám autor ve své knize označil za „zrůdu“. Svoje rodiče zamkla v hořícím domě a sama pak zmizela z města. Živila se tím „nejstarším řemeslem“ u muže, který se do ní postupem času zamiloval. Když pak po nějaké době zjistil, jaká Cathy ve skutečnosti je, pokusil se ji zabít. Ta však přežila a polomrtvá se objevila v domě Adama a Charlese. Po čase ji Adam požádal o ruku, vzal si svoji část dědictví po otci a odstěhoval se i s ní do Salinského údolí, kde se seznámili se Samem Hamiltonem. Po narození dětí, dvou synů – dvojčat se rozhodla odejít. Adama postřelila do ramene a nechala ho s dětmi samotného jen s čínským sluhou Leem. Adam upadl do apatie, ze které ho až po necelých deseti letech dokázal dostat právě Samuel. Syny pojmenovali podle bible Caleb a Áaron. Cathy si začala říkat Kate a vrátila se ke svému starému povolání v jednom podniku v Salinas. Otrávila majitelku a sama se stala její nástupkyní. Charles mezitím umřel a svoje dědictví odkázal Adamovi a Cathy. Cal zjistil, že jejich matka není mrtvá, jak jim řekl Adam a jednou v návalu zloby prozradil Aronovi, kde ji najde. Ten se rozhodl odejít do války, kde v jedné bitvě zemřel. Cal se obvinil z jeho smrti. Když se Adam dozvěděl, že jeho syn už nežije, mrtvicový záchvat, který ho už jednou ochromil, ho zastihl znovu. Cal na sebe vztáhl vinu i za otcovu nemoc a prosil Adama za odpuštění. Ten mu z posledních sil řekl slovo z bible, které pro ně hodně znamenalo-„timšel“– můžeš…
 
Vlastní názor: Sága je zčásti autobiografická, zachycuje život rodin Hamiltonů (rodina Steinbeckova dědečka) a Trasků (fiktivní), od dob kolonizace až po první světovou válku. Děj se odehrává ve Spojených státech v údolí Salinas.
Steinbeck se nechal inspirovat biblí. Zamýšlí se nad příběhem Kaina a Ábela, nad otázkou viny, zavržení, spravedlnosti a odpuštění. Z toho se odvíjí i název. Když byl Kain zavržen a vyhnán, musel odejít a žít v zemi Nód na východ od ráje.

Autor se staví proti osudu a fatalismu. Každý člověk má možnost volby. TIMŠEL, hebrejské slovo, znamená „ můžeš.“ Svoboda a život jsou dary. Můžeme si zvolit vlastní cestu, probojovat ji a zvítězit.

 

Hlavní děj je chronologický, ale obsahuje spoustu vedlejších příběhů, které jsou retrospektivní (vzpomínky na Cathynino dětství, Leeův život v Číně...). Paralelně se odehrávají životy Hamiltonů, Trasků i Cathy, které se protnou a zase rozdělí.
Autor používá spisovný jazyk, ale také hovorový a občas i vulgarismy.
Přestože je kniha poměrně rozsáhlá, obsahuje mnoho postav a vedlejších příběhů, čte se skutečně velmi dobře. Děj je dynamický a místy čtenáře úplně pohltí. Přináší zajímavé myšlenky a názory.
Mně osobně se kniha moc líbila a vřele ji každému doporučuji.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář