Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obsahy děl a divadelních představení

Příspěvky

Marnotratný syn - Jan Jirků (divadlo Disk)

4. 10. 2009

Brouček: Já jedu svoji maminku zabít.

Sekáč: Ale no tak...

Brouček: Opravdu. Říkala, že jestli skončím špatně, že ji to zabije. Já jsem špatně skončil, tak uvidíme, co teď ona...

 

 

Alois Jirásek - Lucerna

14. 9. 2009

Kde je můj Kraj? Kde je má vlast? To jméno má největší slast. Není to blud, není to klam, zem českou za svou že mám.
Cizí kněžna žádá mládence Haničky, aby s ní odešel na zámek a poté naverboval do ciziny,ale ten obhajuje svůj postoj ke své vlasti právě takto.
 

Marco Polo - Milion

14. 9. 2009

Marco Polo při svých cestách za dobrodružstvím do cizokrajných končin, kam živá duše nevkročila, míří do zajímavého městečka Cambalu, znamená v překladu Město Páně, bylo považováno za posvátné a královské.

 

Jonathan Swift - Gulliverovy cesty

14. 9. 2009

Hlavní hrdina knihy Lemuel Gilliver žije v Notthingamu a velmi touží po skutečném, velkém dobrodružství. Po několika letech snění vypluje s posádkou a anglickou obchodní lodí Antilopou do Jižního moře. Na moři se ale spustí strašlivá bouře a loď ztroskotá.

 

Daniel Defoe - Robinson Crusoe

14. 9. 2009

„Jeď s námi, Robinsone! Co je to cesta do Londýna?Za čtrnáct dnů budeš zpět. Okusíš cestu po moři. Ach, plavba po moři, to je něco! Jeď s námi, bude nám veselo. Máme výborný koráb…“

 

Cyrano z Bergeraku

14. 9. 2009

 
Vlastním jménem Hector Sovinien Cyrano, (1619-1655). Zemřel ve 36 letech! Francouzský prozaik, básník, dramatik, volnomyšlenkář. (doba vlády Ludvíka XIII a Krále Slunce- Ludvíka XIV.) Cyrano napsal utopické cestopisy Cesta na měsíc a Sluneční říše. Byl součastníkem Moliéra, gaskoněc z jihu Francie. Rostand napsal veršované drama, původně přeložené Vrchlickým, nově upravené J. Pokorným.
 

Michal Viewegh - Výchova dívek v Čechách

13. 9. 2009

Román je prošpikován trefnými citáty různých literátů i politiků. Je psán velmi čtivou formou, z níž vystupují příhody zbraslavské základní školy s jejím potřeštěným učitelským sborem (do něhož Beáta také vstoupila), Beátiny pubertální sestry Agáty, Královy i autorovy rodiny a lásky ze Strakonické výpadovky.
 

Romain Rolland - Petr a Lucie

13. 9. 2009

„Ach Petře, co jsme? Co se od nás žádá?To dělo, ti práci, ta válka, tato láska…Kde to vlastně jsem? A co vlastně jsem?..."
 

John Steinbeck - Na východ od ráje

13. 9. 2009

Název knihy se snaží připomenout biblický původ lidstva, kde jsme všichni potomky Kaina, který právě po vraždě svého bratra odešel od rozhněvaného Hospodina a žil pak „na východ od ráje“. Nejen že v obsahu hraje důležitou roli bible, kniha má současně vytvořit kroniku rodu autora. Ten je totiž zároveň vnukem jedné z ústředních postav, Samuela Hamiltona, který společně se svou rodinou prožil většinu života v té době osídlované Kalifornii. V Salinském údolí se prolínají osudy Steinbeckovy rodiny se smyšleným pokolením Trasků.
 

Gabriela Preissová - Gazdina roba

13. 9. 2009

 Byly časy byly,
Ale sa minuly,
Po malučkej chvíli
Mineme sa aj my.
 
Až my sa mineme,
Mine sa krajina,
Jakoby odpadél
Lístek z rozmarýna.
 
Až my sa mineme,
Mine sa celý svět,
Jako by odpadél
Z červenej růže květ.